Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
[Zaregistrujte se]

Presokratici.cz

databáze zlomků předsókratovských myslitelů
47 DK A 1
Archytás (zachoval Diogenés Laertios ve spisu Vitae philosophorum, VIII, 79-83)





[Přepnout na jednoduché zobrazení]


᾿Αρχύτας Μνησαγόρου Ταραντῖνος, ὡς δὲ ᾿Αριστόξενος (fr. 13 FHG II, 275; cfr. A 7, 9) ῾Εστιαίου, Πυθαγορικὸς καὶ αὐτός. οὗτός ἐστιν ὁ Πλάτωνα ῥυσάμενος δι᾿ ἐπιστολῆς παρὰ Διονυσίου μέλλοντα ἀναιρεῖσθαι. ἐθαυμάζετο δὲ καὶ παρὰ τοῖς πολλοῖς ἐπὶ πάσηι ἀρετῆι· καὶ δὴ ἑπτάκις πολιτῶν ἐστρατήγησε, τῶν ἄλλων μὴ πλέον ἐνιαυτοῦ στρατηγούντων διὰ τὸ κωλύειν τὸν νόμον. πρὸς τοῦτον καὶ Πλάτων γέγραφεν ἐπιστολὰς δύο, ἐπειδήπερ αὐτῶι πρότερος γεγράφει τοῦτον τὸν τρόπον (Hercher 132; Archytás B 9 /12b, falsum)·
᾿᾿Αρχύτας Πλάτωνι ὑγιαίνειν.
(80) Καλῶς ποιέεις ὅτι ἀποπέφευγας ἐκ τᾶς ἀρρωστίας· ταῦτα γὰρ αὐτός τυ ἐπέσταλκας καὶ τοὶ περὶ Λαμίσκον ἀπάγγελον. περὶ δὲ τῶν ὑπομνημάτων ἐπεμελήθημες καὶ ἀνήλθομες ὡς Λευκανὼς καὶ ἐνετύχομες τοῖς ᾿Οκκέλω ἐκγόνοις. τὰ μὲν ὦν Περὶ νόμω καὶ Βασιληίας καὶ ῾Οσιότατος καὶ τᾶς τῶ παντὸς γενέσιος αὐτοί τ᾿ ἔχομες καὶ τὶν ἀπεστάλκαμες· τὰ δὲ λοιπὰ οὔτοι νῦν γα δύναται εὑρεθῆμεν, αἰ δέ κα εὑρεθῇ, ἥξει τοι.᾿
῟Ωδε μὲν ὁ ᾿Αρχύτας· ὁ δὲ Πλάτων ἀντεπιστέλλει τοῦτον τὸν τρόπον (Platón, Epistula XII, falsum)·
(81) ᾿Πλάτων ᾿Αρχύτᾳ εὖ πράττειν.
Τὰ μὲν παρὰ σοῦ ἐλθόντα ὑπομνήματα θαυμαστῶς ἄσμενοί τε ἐλάβομεν καὶ τοῦ γράψαντος αὐτὰ ἠγάσθημεν ὡς ἔνι μάλιστα, καὶ ἔδοξεν ἡμῖν ἁνὴρ ἄξιος ἐκείνων τῶν παλαιῶν προγόνων. λέγονται γὰρ δὴ οἱ ἄνδρες οὗτοι Μυραῖοι εἶναι· οὗτοι δ᾿ ἦσαν τῶν ἐπὶ Λαομέδοντος ἐξαναστάντων Τρώων ἄνδρες ἀγαθοί, ὡς ὁ παραδεδομένος μῦθος δηλοῖ. τὰ δὲ παρ᾿ ἐμοῦ ὑπομνήματα, περὶ ὧν ἐπέστειλας, ἱκανῶς μὲν οὔπω ἔχει· ὡς δέ ποτε τυγχάνει ἔχοντα ἀπέσταλκά σοι. περὶ δὲ τῆς φυλακῆς ἀμφότεροι συμφωνοῦμεν, ὥστε οὐδὲν δεῖ παρακελεύεσθαι. ἔρρωσο.᾿
Καὶ ὧδε μὲν πρὸς ἀλλήλους αὐτοῖς ἔχουσιν αἱ ἐπιστολαί.
(82) γεγόνασι δὲ ᾿Αρχῦται τέτταρες· πρῶτος αὐτὸς οὗτος, δεύτερος Μιτυληναῖος μουσικός, τρίτος Περὶ γεωργίας συγγεγραφώς, τέταρτος ἐπιγραμματοποιός. ἔνιοι καὶ πέμπτον ἀρχιτέκτονά φασιν, οὗ φέρεται βιβλίον Περὶ μηχανῆς ἀρχὴν ἔχον ταύτην· ᾿τάδε περὶ Τεύκρου Καρχηδονίου διήκουσα᾿. (περὶ δὲ τοῦ μουσικοῦ φέρεται καὶ τόδε, ὡς ὀνειδιζόμενος ἐπὶ τῶι μὴ ἐξακούεσθαι εἴποι· ᾿τὸ γὰρ ὄργανον ὑπὲρ ἐμοῦ διαγωνιζόμενον λαλεῖ᾿.)
τὸν δὲ Πυθαγορικὸν ᾿Αριστόξενός φησι (fr. 14 Wehrli) μηδέποτε στρατηγοῦντα ἡττηθῆναι· φθονούμενον δ᾿ ἅπαξ ἐκχωρῆσαι τῆς στρατηγίας, καὶ τοὺς αὐτίκα ληφθῆναι.
(83) οὗτος πρῶτος τὰ μηχανικὰ ταῖς μαθηματικαῖς προσχρησάμενος ἀρχαῖς μεθώδευσε καὶ πρῶτος κίνησιν ὀργανικὴν διαγράμματι γεωμετρικῶι προσήγαγε, διὰ τῆς τομῆς τοῦ ἡμικυλίνδρου δύο μέσας ἀνὰ λόγον λαβεῖν ζητῶν εἰς τὸν τοῦ κύβου διπλασιασμόν. κἀν γεωμετρίαι πρῶτος κύβον εὗρεν, ὥς φησι Πλάτων ἐν Πολιτείαι (VII, 528b ?).
Archýtás z Tarentu, syn Mnésarchův, podle Aristoxena však Hestiátův, byl také pýthagorejcem. On to byl, kdo Platónovi dopisem zachránil život, když měl být od Dionýsia usmrcen. Mnozí se mu obdivovali pro jeho všestrannou zdatnost; byl též sedmkrát vojevůdcem svých spoluobčanů, kdežto ostatní nebyli veliteli déle než jeden rok, protože tomu zabraňoval zákon. I Platón mu napsal dva listy, když mu předtím Archýtás napsal takovýto dopis (Hercher 132; Archýtás B 9 /12b, falsum):
„Archýtás přeje Platónovi zdraví!
(80) Dobře jsi učinil, že jsi se vyprostil z nemocí, vždyť jsi mi o tom sám psal a oznámili mi to i Lamiskovi přátelé. O zápisky jsme se postarali a vydali se do Lukánie, kde jsme našli výtvory Okkelovy výtvory. Spisy O zákoně, O království, O zbožnosti a O vzniku vesmíru tedy máme a něco jsme ti poslali. Ty ostatní však nyní nelze najít, pokud se však najdou, dostaneš je.”
Potud Archýtás. Platón mu odepsal takto (Platón, Epistula XII, falsum):
(81) „Platón pozdravuje Archýtu!
Zápisky, které od tebe přišly, jsme přijali s úžasnou radostí a velice se obdivujeme jejich autorovi. Zdá se nám, že tento muž je hoden oněch svých dávných předků; říká se totiž, že prý pocházeli z Myry, že patřili k oněm Trójanům, kteří se vystěhovali za Laomedonta, zdatní mužové, jak ukazuje předávaná pověst. Co se týče mých zápisků, o které jsi mi psal, nejsou ještě dostatečně vypracované, poslal jsem ti je však v tomto stavu, v jakém je zrovna mám. O jejich střežení jsme oba dohodnuti, takže není třeba nic dalšího vzkazovat. Buď zdráv!”
Tak se to tedy má s listy, které si navzájem poslali.
(82) Byli však čtyři Archýtové: První tento; druhý, hudebník z Mytilény; třetí, autor spisu O rolnictví; čtvrtý, tvůrce epigramů. Někteří říkají, že byl ještě pátý, architekt, od něhož se uvádí kniha O stroji, která začíná takto: „Toto jsem se dozvěděl od Teukra z Karchédonu.” O hudebníkovi Archýtovi se zase říká, že když mu vytýkali, že mluví moc potichu, odpověděl: „Můj nástroj za mě závodí i mluví.”
O pýthagorejci Archýtovi Aristoxenos říká (fr. 14 Wehrli), že nebyl nikdy přemožen, když velel vojsko. Jednou však kvůli závisti postoupil velení a vojsko bylo hned zajato.
(83) Byl první, kdo zabýval mechanikou metodicky, s použitím matematických principů. Jako první také převedl pohyb nástroje na geometrický nákres, když řezem poloviny válce hledal dvě střední úměrné kvůli zdvojení krychle. V geometrii první vynalezl krychli, jak říká Platón v Ústavě (VII, 528b ?).




př. A. Kolář