Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
[Zaregistrujte se]

Presokratici.cz

databáze zlomků předsókratovských myslitelů
31 DK A 1
Empedoklés (zachoval Diogenés Laertios ve spisu Vitae philosophorum, VIII, 51-77)





[Přepnout na jednoduché zobrazení]


(51) ᾿Εμπεδοκλῆς, ὥς φησιν ῾Ιππόβοτος, Μέτωνος ἦν υἱὸς τοῦ ᾿Εμπεδοκλέους ᾿Ακραγαντῖνος. τὸ δ᾿ αὐτὸ καὶ Τίμαιος ἐν τῆι πεντεκαιδεκάτηι τῶν ῾Ιστοριῶν (fr. 93; FHG I, 215) [λέγει προσιστορῶν] ἐπίσημον ἄνδρα γεγονέναι τὸν ᾿Εμπεδοκλέα τὸν πάππον τοῦ ποιητοῦ. ἀλλὰ καὶ ῞Ερμιππος (fr 27; FHG III, 42) τὰ αὐτὰ τούτωι φησίν. ὁμοίως ῾Ηρακλείδης ἐν τῶι Περὶ νόσων (fr. 74 Voss), ὅτι λαμπρᾶς ἦν οἰκίας ἱπποτροφηκότος τοῦ πάππου. λέγει δὲ καὶ ᾿Ερατοσθένης ἐν τοῖς ᾿Ολυμπιονίκαις (FGrHist. 241 F 7; II, 1014) τὴν πρώτην καὶ ἑβδομηκοστὴν ὀλυμπιάδα (496) νενικηκέναι τὸν τοῦ Μέτωνος πατέρα, μάρτυρι χρώμενος ᾿Αριστοτέλει (fr. 71).
(52) ᾿Απολλόδωρος δ᾿ ὁ γραμματικὸς ἐν τοῖς Χρονικοῖς (FGrHist. 244 F 32; II, 1028) φησιν ὡς
ἦν μὲν Μέτωνος υἱός, εἰς δὲ Θουρίους
αὐτὸν νεωστὶ παντελῶς ἐκτισμένους
[ὁ] Γλαῦκος (fr. 6; FHG II, 24) ἐλθεῖν φησιν.
εἶθ᾿ ὑποβάς·
οἱ δ᾿ ἱστοροῦντες, ὡς πεφευγὼς οἴκοθεν
εἰς τὰς Συρακούσας μετ᾿ ἐκείνων ἐπολέμει
πρὸς ᾿Αθηνάους, ἔμοι [γε] τελέως ἀγνοεῖν
δοκοῦσιν· ἢ γὰρ οὐκέτ᾿ ἦν ἢ παντελῶς
ὑπεργεγηρακώς, ὅπερ οὐχὶ φαίνεται.
᾿Αριστοτέλης (fr. 71) γὰρ αὐτὸν (ἔτι τε ῾Ηράκλειτον) ἑξήκοντα ἐτῶν φησι τετελευτηκέναι. ὁ δὲ [τὴν] μίαν καὶ ἑβδομηκοστὴν ὀλυμπιάδα νενικηκὼς κέλητι τούτου πάππος ἦν ὁμώνυμος, ὥσθ᾿ ἅμα καὶ [τούτου] τὸν χρόνον ὑπὸ τοῦ ᾿Απολλοδώρου σημαίνεσθαι.
(53) Σάτυρος δὲ ἐν τοῖς Βίοις (fr. 11; FHG III, 162) φησίν, ὅτι ᾿Εμπεδοκλῆς υἱὸς μὲν ἦν ᾿Εξαινέτου, κατέλιπε δὲ καὶ αὐτὸς υἱὸν ᾿Εξαίνετον· ἐπί τε τῆς αὐτῆς ὀλυμπιάδος τὸν μὲν ἵππωι κέλητι νενικηκέναι, τὸν δὲ υἱὸν αὐτοῦ πάληι ἤ, ὡς ῾Ηρακλείδης ἐν τῆι ᾿Επιτομῆι (fr. 6; FHG III, 169), δρόμωι. ἐγὼ δὲ εὖρον ἐν τοῖς ὑπομνήμασι Φαβωρίνου (fr. 3; FHG III, 578), ὅτι καὶ βοῦν ἔθυσε τοῖς θεωροῖς ὁ ᾿Εμπεδοκλῆς ἐκ μέλιτος καὶ ἀλφίτων, καὶ ἀδελφὸν ἔσχε Καλλικρατίδην. Τηλαύγης δ᾿ ὁ Πυθαγόρου παῖς ἐν τῆι πρὸς Φιλόλαον ἐπιστολῆι φησι τὸν ᾿Εμπεδοκλέα ᾿Αρχινόμου εἶναι υἱόν.
---
(51) Empedoklés byl, jak praví Hippobotos, synem Metóna a vnukem Empedoklea a pocházel z Akragantu. Totéž tvrdí Tímaios v 15. Knize Dějin a dodává, že básníkův děd Empedoklés byl významným mužem. Ale i Hermippos psal totéž jako on a podobně mluví i Hérakleidés ve spise O nemocech, že pocházel ze skvělého domu, protože jeho děd pěstoval závodní koně. Také Eratosthenés v knize O olympijských vítězích tvrdí, že Metónův otec zvítězil v 71 olympiádě, a dokládá to svědectvím Aristotelovým.
(52) Gramatik Apollodóros v Kronice říká:
Byl synem Metóna a přišel do Thúrie,
Když toto město bylo právě zřízeno
jak praví Glaukos (z Rhégia).
A potom dodává:
Ti, kteří tvrdí, do Syrakús z domova
že prchnuv s nimi válčil proti Athénským,
jak aspoň mě se zdá, se mýlí naprosto;
vždyť tehdy buď už nežil, nebo nadmíru
již stár byl, což se nezdá pravděpodobné.
Aristotelés totiž tvrdí, že zemřel v šedesáti letech. Avšak Empedoklés, který zvítězil na 71. Olympiádě, "byl dědem tohoto, s nímž stejné jméno má", takže Apollodóros zároveň naznačuje i čas.
(53) Satyros však v Životopisech tvrdí, že Empedoklés by synem Exaineta a že sám měl také syna Exaineta; a že v téže olympiádě zvítězil otec závodním koněm a jeho syn zvítězil v zápase nebo v běhu, jak praví Hérakleidés ve Výtahu. Ve Favorínových Poznámkách jsem pak našel zprávu, že Empedoklés obětoval divákům býka z medu a mouky a že měl bratra Kallikratida. A Télaugés, syn Pýthagorův, v listě Filoláovi praví, že Empedoklés byl synem Archonima.
---




Provizorně, v upraveném překladu Antonína Koláře.